Czym są terpeny?

Czym są zawarte w konopiach i oleju CBD terpeny?

Psychoaktywne kannabinoidy zawarte w niektórych gatunkach konopi siewnych (Cannabis sativa L.) długo znajdowały się w centrum uwagi, lecz bogaty i złożony świat związków chemicznych znajduje się tuż pod naszymi nosami – niewykorzystany oraz niezastąpiony. Nigdzie indziej nie jest to bardziej oczywiste niż w przypadku terpenów. Terpeny, których ponad 140 rodzajów występuje naturalnie w różnych roślinach konopi, mają niezwykle korzystne działanie. Można je znaleźć w wielu uprawianych gatunkach roślin takich jak chmiel, lawenda, skórka cytryny, cynamon czy mięta pieprzowa.

Terpeny to inaczej oleje eteryczne, które nie mają działania psychoaktywnego i nie należą do grupy kannabinoidów. Jednakże są one wydzielane przez trichomy -  te same gruczoły żywiczne, które są odpowiedzialne za produkcję kannabidiolu (CBD) oraz pozostałych kannabinoidów. Terpeny są znane, przede wszystkim, z wyraźnych, rozpoznawalnych aromatów. Najbardziej wyraziste zapachy wydzielają niezapylone żeńskie kwiaty konopi siewnych, których ogromne spektrum jest zawarte w trichomach. 

Efekt synergii

Podobnie jak kannabidiol (CBD), terpeny pozostają często niedocenione w obecności psychoaktywnych kannabinoidów. Obecnie jednak coraz większa liczba naukowców zdaje sobie sprawę jak ważne znaczenie mają same terpeny, a także ich łączne działanie z innymi związkami chemicznymi. Udowodniono naukowo, iż terpeny zapewniają pozytywne, synergistyczne efekty w połączeniu z innymi kannabinoidami. W materiale zatytułowanym “The Entourage Effect” (tł. „Efekt synergii”) wyjaśniono, że kannabinoidy nie wywierają tak skutecznego działania po ich wyizolowaniu jakie zapewniają działając w połączeniu z innymi ważnymi związkami chemicznymi. Wykazano, że oddziałują one zarówno bezpośrednio, jak i również wzmacniają działanie terapeutyczne kannabidiolu (CBD) i innych kannabinoidów.

Naturalna ochrona

Znając korzystny wpływ terpenów na organizm człowieka, nie jest zaskoczeniem, iż są one również niezbędne do ochrony samych roślin konopi. Terpeny działają jako naturalne systemy obronne, które przyciągają organizmy zapylające, lecz chronią przed szkodnikami oraz bakteriami, jednocześnie zabezpieczając przed czynnikami stresogennymi znajdującymi się w otoczeniu. W związku z powyższym, niektóre terpeny pozyskuje się w celu zastosowania jako całkowicie naturalne środki owadobójcze oraz wykorzystania w ramach innych metod zwalczania szkodników.

Terpeny, terpenoidy, flawonoidy

Pomimo podobieństwa, terpeny i terpenoidy różnią się od siebie w znacznym stopniu, podczas gdy terpeny do proste węglowodory, terpenoidy stanowią bardziej złożone związki chemiczne i powstają w wyniku modyfikacji i utleniania. Zarówno terpeny, jak i terpenoidy wykazują różnice w stosunku do flawonoidów – podobnych aromatycznych związków chemicznych zawartych w mniejszej ilości odmian konopi.

Terpeny godne uwagi

Spektrum terpenów zawartych w konopiach jest szerokie. Każdy ich rodzaj występuje w zróżnicowanym stężeniu i z odmienną częstotliwością, przy czym mogą być one bardzo lotne. Zasadniczo, terpeny mają bezpośredni wpływ na skuteczność suplementów na bazie konopi i leczenia z wykorzystaniem medycznej marihuany, sprawiając, że jeszcze ważniejszym jest podejmowanie dalszych badań nad konopiami. Z tylu ich rodzajów, przygotowaliśmy opracowanie ich trzech najbardziej powszechnych, które są wykorzystywane w szerokim zakresie.

Limonen

Limonen stanowi jeden z terpenów o najbardziej wyraźnym zapachu o przyjemnym cytrusowym aromacie. Uważa się, że terpen ten posiada silne właściwości przeciwgrzybicze, które są wykorzystywane w naturalnych suplementach. Limonen powszechnie stosuje się w połączeniu z innymi terpenami w celu zwiększenia poziomu ich absorpcji.

Pinen

Pinen to dwupierścieniowy terpen częściowo zbudowany z monopierścieniowego terpenu o nazwie limonen. Jak sugeruje sama jego nazwa, wydziela sosnowy zapach i występuje w sosnach, jodłach i innych drzewach iglastych. Pinen jest pozyskiwany i wykorzystywany ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Pod tym względem nadzieję budzi także kilka innych terpenów.

Mircen

Miceren jest terpenem najobficiej występujących w konopiach siewnych, który charakteryzuje się ziemistym zapachem z nutami piżma i goździków. Miceren ma właściwości przeciwzapalne i może być stosowany jako środek przeciwbólowy. Ponadto prowadzono badania nad jego zastosowaniem podczas leczenia i zmniejszania rozmiaru owrzodzenia. 

Powiązane produkty