Układ endokannabinoidowy - dlaczego nie uczono o nim w szkole?

Układ endokannabinoidowy to stosunkowo niedawne odkrycie medycyny, dlatego nie uczyliśmy się o nim na lekcjach biologii. Tymczasem odgrywa nie mniejszą rolę niż układ oddechowy, pokarmowy czy nerwowy. Jakie dokładnie pełni funkcje i jak oddziałują na niego olejki konopne? Wyjaśniamy.

Układ endokannabinoidowy to jeden z podstawowych układów fizjologicznych człowieka, który został odkryty w 1964 r. przez profesora Raphaela Mechoulama. Na odkrycie trzeba było czekać tak długo, ponieważ układ ten, w przeciwieństwie na przykład do układu pokarmowego, nie jest widoczny gołym okiem - dopiero pod mikroskopem można zaobserwować należące do niego receptory kannabinoidowe. Z kolei gruntowne opisanie układu endokannabinoidowego nastąpiło w latach 90. XX w.

Układ endokannabinoidowy i jego rola

Główną rolą układu endokannabinoidowego jest utrzymanie homeostazy całego organizmu poprzez regulowanie i kontrolowanie poziomu odczuwania bólu, apetytu, łaknienia czy ośrodka nagrody w mózgu. Wpływa również na ogólne samopoczucie - odpowiada chociażby za tzw. runner’s high, czyli poczucie zadowolenia, wręcz euforii, które towarzyszy bieganiu czy uprawianiu innej długotrwałej aktywności fizycznej. Co ciekawe, w układ endokannabinoidowy wyposażony jest nie tylko człowiek, ale i wszystkie ssaki.

Kannabinoidy, czyli sposób działania

Na układ endokannabinoidowy składają się dwa rodzaje receptorów - CB1 i CB2, które łączą się z oddziałującymi na nie organicznymi związkami chemicznymi, zwanymi kannabinoidami. Mogą być one produkowane zarówno przez człowieka, i wówczas noszą nazwę endokannabinoidów, jak i mieć pochodzenie roślinne - wtedy są to tzw. fitokannabinoidy, które występują m.in. w konopiach włóknistych.

Receptory CB1 znajdują się przede wszystkim w mózgu, a ponadto w tkance tłuszczowej, mięśniach szkieletowych, wątrobie czy płucach. Z kolei receptory CB2 rozmieszczone są głównie na komórkach układu immunologicznego. Każdy z receptorów jest przystosowany do działania zarówno z naturalnie produkowanymi kannabinoidami, jak i tymi pochodzącymi z zewnątrz (fitokannabinoidami). Stąd tak duże znaczenie mogą mieć wszelkiego rodzaju olejki konopne - CBD, CBN czy CBG.

Układ endokannabinoidowy a olejki konopne

Jeśli przekazywanie endokannabinoidów zawodzi, to wówczas zastąpić mogą je fitokannabinoidy. Receptory układu endokannabinoidowego łącząc się z tymi substancjami, wywołują szereg korzystnych reakcji pomocnych w leczeniu migreny, zaburzeń jelita grubego, depresji, autyzmu czy nawet nowotworów.

Warto podkreślić, że dla ludzkiego organizmu nie ma większego znaczenia, czy kannabinoidy będą wytwarzane naturalnie czy dostarczane w postaci roślinnej, ponieważ olejki konopne skutecznie radzą sobie z zachowaniem lub przywróceniem równowagi ciała. CBD pobudza aktywność układu endokannabinoidowego - po przyjęciu dawki olejku konopnego do mózgu dociera informacja, gdzie konieczna jest “interwencja” przeciwzapalna i przywrócenie homeostazy.

Klucz do zachowania biologicznej równowagi

Według wstępnych badań istnieje ścisły związek między niedoborem endokannabinoidów a pierwszymi symptomami wielu chorób. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową pracę układu endokannabinoidowego, o którego istnieniu wciąż niewiele osób wie. Skuteczną odpowiedzią na wszelkie zaburzenia mogą się okazać Olejki CBD, CBG czy CBN - tym bardziej, że działanie współczesnych leków niejednokrotnie opiera się na “odtworzeniu” zachodzącego mechanizmu w układzie endokannabinoidowym.Powiązane produkty