Naleśnik z mąki konopnej z farszem cynamonowym

Pożywienie, które jemy ma fundamentalne znaczenie dla naszego przyszłego zdrowia. Jest ono budulcem nowych komórek, które powstają w naszym ciele celem zastąpienia starych. Organizm ludzki jest w fazie stałej produkcji i wymiany nowych tkanek, tak by na każdą umierającą komórkę (około 50 mln /sec) produkowała się jedna nowa. Najczęściej odnawiają się komórki skóry (około 28 dni), dłużej trwa proces odnowy organów wewnętrznych (wątroba, trzustka, jelita, płuca,  3, 4 lata). Dlatego to, co jemy będzie materiałem budulcowym naszego ciała oraz determinantem zdrowia przez najbliższe miesiące i lata. 

Komponując posiłek starajmy się wybierać wartościowe pokarmy, jeśli jest taka możliwość, zastępować nimi te mniej wartościowe, które mimo tego, że nie szkodzą to wnoszą niewiele dobrego. Przykładek takiego pokarmu może być mąka pszenna, która nie posiada korzystnych właściwości dla organizmu, a przecież mogłaby być zastąpiona zdrową mąką konopną

Mąkę konopną z powodzeniem można używać w wielu potrawach.  Posiada wiele minerałów i witamin A, B, C, E i D, kwasów omega 3, 6 i 9wspiera układ krążenia, układ trawienny, nerwowy i oczyszcza krew z toksyn, przyśpiesza metabolizm, dodaje energii. Jako jedyna mąka zawiera 20 znanych nam aminokwasów, w tym 9 niezbędnym do rozwoju komórki (EAA) których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. 

Zobacz jak przygotować pyszne wegańskie naleśniki bazujące na mące konopne i orkiszowej (obie bez glutenowe)

Składniki:

Ciasto

- ½ szklanki mąki konopnej

- ½ szklanki mąki orkiszowej

- 1 jajko

- 3/4 szklanki wody

-szczypta soli

Farsz

- ¼ szklanki posiekanych orzechów włoskich

- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej

- 1 łyżka stołowa kakao

- 1 łyżka stołowa cynamonu

- 2 łyżki stołowe miodu

- pół szklanki mleczka kokosowego

- 1 jabłko

Przygotowanie:

Mąkę konopną, orkiszową, jajko, sól wymieszać dokładnie z wodą. Ciasto smażyć z obu stron na patelni z odrobiną oleju do smażenia. Gotowe naleśniki układać pod przykryciem do zmiękczenia. Kaszę jaglaną zagotować. Orzechy włoskie, cynamon, kakao, miód i mleczko kokosowe umieścić w wysokim naczyniu, dodać ugotowaną kaszę jaglaną, miksować przez chwilę blenderem ręcznym. Jabłko myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w małe kwadraciki, dodajemy do farszu i mieszamy. Na gotowego naleśnik nakładamy farsz, dodajemy odrobinę ulubionej konfitury i zawijamy. Dekorujemy orzechami włoskimi, kakao i cynamonem. 

Smacznego!