Smoothie z papają, bananem i białkiem konopnym

Dzisiejsza dieta przeciętnego człowieka zawiera często wysoko przetworzone potrawy, zawierające szkodliwe dla zdrowia substancje. Liczne dolegliwości w układzie pokarmowym pojawiające się w związku ze złą dietą często uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Biegunki, zaparcia, wzdęcia, nadkwaśność czy jelito drażliwe dotykają coraz większej liczby osób.


Aby się ich pozbyć wystarczy unormować dietę i spożywać pokarmy harmonizujące układ pokarmowy. Jednym z takich pokarmów są owoce bogate w związki regulujące metabolizm. Należy do nich papaja, która zawiera szereg enzymów korzystnie wpływających na nasz układ trawienny. Jednym z najważniejszych jest papaina, enzym bardzo zbliżony do wytwarzanej przez nasz organizm pepsyny, która ma za zadanie wspierać proces trawienia białek. Papaja wykazuje działanie łagodzące na dolegliwości układu pokarmowego, jest pożywnym i lekkostrawnym owocem. Banan i gruszka a także jabłko to owoce bogate w antyoksydanty, witaminy i minerały, a także błonnik tak ważny dla prawidłowego trawienia. 

Idealnym uzupełnienie naszego smoothie jest białko konopne, które w przeciwieństwie do innych białek serwatkowych ma działanie alkalizujące układ pokarmowy, czyli posiada korzystne PH. Zarówno kompletny zestaw protein, jak i oleje zawarte w nasionach konopnych są w idealnych proporcjach do ludzkich zapotrzebowań żywieniowych. Skład  proteinowy w nasionach konopi jest  inny niż w przypadku większości roślin, ponieważ aż 65% składu protein w nasionach konopi jest w formie jadalnych globulin. Wyjątkowo wysoka zawartość globulin w nasionach konopi, połączona z albuminami (grupa sferycznych protein), oznacza iż nasiona konopi zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne w idealnych do przyswojenie przez ludzki organizm proporcjach.

To nie wszystko. Nasiona zawierają także cenne kwasy tłuszczowe dostępne w postaci naturalnej, do których należą omega-3, 6 i 9. Wyróżnia je także lekkostrawność, dlatego jest doskonałym suplementem dla sportowców. Białko zawiera 20 kluczowych aminokwasów, w tym 10 niezbędnych do regeneracji mięśni, których nasze ciało nie potrafi syntetyzować. To bogate źródło witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D i E, wapnia, magnezu, żelaza, cynku i innych mikroelementów.

Składniki:

  • ½ owocu papai
  • 1 gruszka
  • 1 jabłko
  • 2 łyżki białka konopnego lub zmielonych nasion łuskanych
  • ½ szklanki wody

Przygotowanie:

Owoce umyć, papaję, banana obrać ze skórki, wszystkie owoce pokroić w większe kawałki i umieścić w blenderze kielichowym. Do owoców dosypać białko konopne i dolać odrobinę wody mineralnej o PH powyżej 7. 

Smacznego!